دستگاه های اندازه گيری سه بعدی CMM

دستگاه های اندازه گيري مختصات (CMM) از وسايل مترولو‍‍‍ژيكي بسيار قوي هستند كه بااستفاده از اين ماشينها مي توان مختصات سه بعدي كامل يك قطعه  را به دست آورد. وقتي كه يك كامپيوتر به ماشين (CMM) وصل شود مي توان بطور اتوماتيك اندازه گيري هاي پيچيده را انجام داد وآنها را با مشخصه هاي مورد انتظار از قطعه كارمقايسه نمود .

به جاي انجام  اندازه گيري  با وسايل اندازه گيري تك محوره ( ميكرومترها ، كوليسهاي ، ارتفاع سنج و….)كه وقت زيادي را هم مي گيرند ميتوان  با استفاده از ماشينهاي(CMM ) قطعه كارهاي پيچيده را با دقت وسرعت اندازه گيري نمود . همچنين براي آناليز ها يا مقايسه هاي بعدي مي توان داده هاي بدست آمده را ذخيره کرد . هرقدر كه پيچيدگي قطعه كار زياد شود مزيت استفاده ازCMM نيز زيادتر مي شود .

بیشتر بخوانید

انتخاب بلوک سنجه

نکات و اطلاعاتی که باید هنگام انتخاب بلوک سنجه های مورد نیاز توجه داشت به شرح ذیل می باشد:

1-استانداردهای بلوک سنجه ها :

       استاندارد ISO 3650  : استاندارد مبنا برای کالیبراسیون و گرید بندی بلوک سنجه ها می باشد و دیگر استانداردهای مربوط به   بلوک سنجه ها به این استاندارد متصل می شوند.

بیشتر بخوانید

نگهداری از گیج بلوکها

نکات مربوط به حفظ و نگهداری از گیج بلوکها:

1- بعد از استفاده حتما دو سطح گیج بلوکهای اندازه گیری شده را تمیز کنید تا جائی که از باقی ماندن اثر انگشت اطمینان حاصل شود.سپس در جعبه مخصوص درمحلی که دما نسبتا ثابت ورطوبت پایین باشد نگهداری کنید.

2-برای نگهداری طولانی مدت بلوک ها سطوح آنها را حتما با گریس مرغوب ویاوازلین صنعتی چرب کنید.

3-پلیسه های ایجاد شده روی سطح گیج بلوکها را با سایش روی سنگ آرکانزاس برطرف کنید.برای این منظور بلوک را به نرمی روی سنگ فشار داده وبه آرامی حرکت دهید تا پلیسه از بین برود.در صورت استفاده مجدد از سنگ باید آنرا کاملا تمیز کنید. 

بیشتر بخوانید