روز جهانی استاندارد سال 2018

استاندارد های بین المللی و چهارمین انقلاب صنعتی

هر سال در تاریخ ۱۴ اکتبر برابر با ۲۲ مهر ، روز جهانی استاندارد را در سراسر جهان گرامی می دارند و در این روز از تلاش هزاران کارشناس همکار با سازمانهای IEC، ISO و ITU که استانداردهای بین المللی تشویقی را تدوین می کنند، تقدیر می شود.

 

مفهوم پوستر روز جهانی استاندارد سال 2018

به گزارش شرکت مهندسی مهر  به نقل از استاندارد، در گزارش سازمان بین المللی استاندارد ( ISO ) اعلام شده است: پوستر امسال با الهام از موضوع انقلاب صنعتی چهارم، که مرزهای میان دنیای دیجیتال و واقعیت را محو می­ کند، طراحی شد و در این پوستر دست باز و مصمم یک ربات را به صورت برجسته نشان می­ دهد که به دنبال ارتباط گیری و کار با مردم است.

گفتنی است، این طرح برگرفته از رقابت روز جهانی استاندارد است که از هنرمندان و علاقه مندان در سراسر دنیا دعوت به عمل آمد تا با طراحی خود نشان دهند که چگونه می­ توانیم از جدیدترین فناوری­ها همراه با استانداردهای بین­ المللی برای ایجاد اثرات مثبت بر جهان استفاده نماییم.

پیام رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به مناسبت روز جهانی استاندارد سال 2018

نیره پیروزبخت؛ از زمان شکل گیری نخستین انقلاب صنعتی که جوامع روستایی و کشاورزی را به جوامع صنعتی و شهری تبدیل کرد تا امروز که چهارمین انقلاب صنعتی را پیشرو می گذاریم، ضرورت بهره مندی از استاندارد ها بیش از پیش احساس شده است. با بروز انقلاب چهارم صنعتی، فناوری هایی ظهور و اشاعه پیدا کرده است که فاصله میان سپهر های فیززیکی، رایانشی و زیستس را کمرنگ یا حذف و کل نظام تولید و مدیریت را در هر صنعت و کشوری متحول می کند که در این شرایط نیاز به استاندارد و رعایت آن را ضروری و اجتناب ناپذیر کرده است.

چهارمین انقلاب صنعتی کل صنایع را دربرمی گیرد و به همین دلیل وسعت و عمق این تغییرات نویدبخش تحول در کل نظام های تولید، مدیریت و نظارت است، بنابر این توانایی و قابلیت آن را دارد که کیفیت طندگی را بهبود ببخشد و درست اینجاست که به استانداردها نیاز پیدا می کند چون بهبود زندگی بدون رعایت استانداردها امکانپذیر نخواهد بود.

انقلاب چهارم صنعتی نه تنها بر آنچه انجام می دهیم تاثیرگزار است، بلکه هویت، حریم خصوصی، مالکیت و الگوهای تولید و مصرف، زمان و مهارتهای شغلی و ارتباطی مان را نیز تغییر می دهد. در چنین فضایی سرشار از فناوری های نوظهور، تدوین استانداردهای نو و رعایت الزامات استاندارد بر سلامت کیفیت زندگی مان تاثیر می گزارد.

همه ما با تصمیمات روزانه ای که میگیریم در این تحول مسئول هستیم بنابراین باید از توان و فرصت هایمان به منظور شکل دهی به این تحول استفاده و آنرا به گونه ای هدایت کنیم که منعکس کننده اهداف و ارزش های مشترک مان باشد و به دیدگاهی مشترک و جوامع در مورد چگونگی تاثیر این فناوری های نوین برسیم.

نقش و جایگاه استاندارد در پیدایش، رشد و توسعه این تحولات و همچنین تبدیل آنها به فرصت هایی برای زندگی باکیفیت و استاندارد باید به گونه ای باشد که ارزش هایمان کمرنگ نشود و خودآگاهی جمعی، اخلاق و مسئولیت اجتماعی بهبود یابد.

انقلابی که برپایه فناوری های نوظهور استوار است و به لحاظ مقیاس و دامنه پیچیدگی آن بسیار متفاوت تر ازچیزیست که انسان در سه انقلاب صنعتی پیشین تجربه کرده است، تاثیر شگرفی در حوزه های اقتصادی و تولیدی دارد. تولید کننده های ما باید از این انقلاب صنعتی و تاثیرات و تغییرات عمیق و نظام مندی که رهگذر آن به وجود آمده یا می آید غافل نشوند. در اثر این انقلاب و اتصال فناوری های مختلف، مصرف کننده به تولید کننده مرتبط می شود و در این فضای پرشتاب رقابتی، کیفیت، رمز ماندگاری در بازارهای جهانی و ملی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهسوالاتتماسارتباط با ما